Hommikupalvus 02. jaanuar 2023

Tere hommikust, kallis raadiokuulaja ning armu ja rahu sulle meie Issandalt Jeesuselt Kristuselt,

Loen tänahommikuse vaimuliku mõtte aluseks 2Tm 3:16: „Kõik kiri on Jumala Vaimu poolt sisendatud ja on kasulik õpetuseks, noomimiseks, parandamiseks, juhatamiseks õiguses, et Jumala inimene oleks täielik ja kõigele heale tööle valmistunud.

Sarnase mõttega salm on 2Pt 1:20j: „Ja see olgu teile kõigepealt teada, et ükski prohvetikuulutus Kirjas ei ole omavolilise seletuse jaoks. Sest inimese tahtel ei ole ole iialgi ühtki prohveti kuulutust esisel toodud, vaid Pühast Vaimust kantuina on inimesed rääkinud, saades seda Jumala käest.”

Mäletan, et kui olin 15 aastat tagasi piiblikoolis, siis need kaks salmi kästi meil pähe õppida. Põhjuseks see, et need kaks salmi kinnitavad, et kogu Pühakirja tekst on Jumala Sõna. See ei ole inimese intellektuaalse mõistuse poolt kokku kirjutatud, vaid Jumala Püha Vaimu poolt inspireeritud. Nagu see teine salm ütleb:

Pühast Vaimust kantuina on inimesed rääkinud, saades seda Jumala käest.”

Ja see toob mind järgmise tähelepaneku juurde, mida tahan sinuga täna jagada.

Nimelt olen viimastel kuudel mitmel korral erinevates kogudustes (tänapäeval saab interneti teel külastada kogudusi üle Eesti), olen mitmel korral erinevates kogudustes kohanud olukorda, kus pastor või jutlustaja seab Jumala Sõna autoriteedi kahtluse alla.

Umbes nii et, „Piibel ütleb küll nii, aga tegelikult see ei ole nii.” Või siis „Piibel ütleb küll nii, aga tegelikult see on vastupidi.”

Siis põhjendatakse seda kas mingi kreekakeelse sõnaga või tollase kultuurist pärineva argumendida – et miks see ikka ei ole nii, kuidas Sõna ütleb. Ja siis seletatakse see kirjakoht lahti enda (või jutluses oleva mõtte) jaoks sobivas tähenduses.

Ja sina kuulad ja mõtled: „Küll pastor on tark mees, õppinud ja puha. Teab teisi keeli ja kõike. Ju tal peab õigus olema.”

Nüüd, minu eesmärk ei ole siin pastorite ja jutlustajate autoriteeti õõnestada. Aga mida ma tahan öelda, on et pastoritele ja jutlustajatele on ametiga kaasa antud ka vastutus jagada Jumala Sõna õigesti. Keegi ei ole neile andnud meelevalda Jumala Sõna tühjaks teha.

Las ma küsin, sult, kallis raadiokuulaja: Kui me seame Jumala Sõna ühes kohas kahtluse alla ja väidame, et see salm ei kehti. Siis miks me ei või sedasama teha ka mõnes teises kohas? Ja kolmandas? Ja neljandas? Ja viiendas? Ja üldse igal pool?

Ja siis on nii, et niipea, kui leiame mõne salmi, mis meie jaoks on ebamugav, siis kohe blokime – „Aa, see ei kehti. Tegelt see on hoopis teistmoodi.”

Ja nii saad kõik enda jaoks ebamugavatest kohtades mööda laveerida.

Saad küll, aga mis jääb järgi Jumala Sõnast?

Ja teistpidi, kui pastor või jutlustaja teeb Jumala Sõna tühjaks (ütleb, et see ei ole nii), siis ütle mulle – Mille järgi sa tead, et see pastor või jutlustaja sind õiges suunas juhib?

Mis on see kaal või seade, millega sa kontrollid ja mõõdad?

Teinekord sa ütled: „Pastor, ma ei ole nõus, vaata, see Piiblisalm ütleb nii.” Ja pastor vastab: „Ahhaa! Aga sa ei teagi, et TEGELIKULT tähendab see salm hoopis midagi muud. Siin on selline kreekakeelne sõna ja tol ajal oli kultuur selline jne…”

Ja sa lased kõrvad lönti ja ütled, et jah: „Sa oled tark mees (või naine). Sa tead, kuidas asjad käivad ja mis mul siin öelda on.”

Vale! Ei ole nii!

Ap 17:11 ütleb, et Beroia usklikud „olid üllamad, kui Tessaloonika juudid; nemad võtsid Sõna vastu kõige hea meelega ja uurisid iga päev Kirjast, kas see on nõnda, nagu kuulutati.”

Meil – usklikel – on vaja seista Sõna peal. Tunda ja uurida Jumala Sõna. Ja vahet ei ole mitu keelt see jutlustaja oskab või kui kõrged kraadid tal erinevatest ülikoolidest on – kui tema teeb Jumala Sõna tühjaks või õpetab selle vastu, siis…

…Siis on sinu ja minu asi jääda truuks Jumala Sõnale – uskuda seda, mida ütleb Sõna, mitte seda, mida kuulutatab see haritlane.

Eks ütle ju Jumala Sõna

Kl 1:23: „…Kui te aga jääte ususse hästi rajatuina ja kindlaina ega lase endid ära pöörata evangeeliumi lootusest, mida te olete kuulnud…”

Las ma küsin sult, Kui me laseme Jumala Sõna autoriteedi jalga alla tallata, siis millele me ehitame oma vaimulikku elu-hoonet Mis on see kindel kalju, millele oma elu rajada?

Praegu ma tunnustan, et Jumala Sõna on autoriteet. Tal on õigus minu ellu rääkida ja mind ka korrigeerida. On võib-olla asju, mis mulle ei meeldi ja ma tahaksin, et see Sõna oleks teistmoodi. Aga Jumala Sõna on Jumala Sõna ning minu asi on oma elu Sõnaga kooskõlla viia, mitte vastupidi – et ma kohandan Sõna enda eluga sobivaks.

Aga kuna ma sellist trendi olen täheldanud Eesti kristlikul maastikul, siis ma pean vajalikuks juhtida sinu tähelepanu sellele.

Miks?

Sest nagu ma varasemal päeval hoiatasin – ühiskond, milles me elame, on Kristuse, evangeeliumi ja usklike suhtes vaenulik territoorium. Uskudes Jeesusesse oled sa hingevaenlase jaoks vaenlane. Tema teeb kõik, et Kristuse ihu (ja ka Evangeeliumisõnumit) nõrgestada, lõhkuda, hävitada.

Ainuke kalju, millele sa saad oma elu hoone rajada, et see jääb püsima, on Jumala Sõna. Ja seepärast on väga oluline, et inimese loogika või inimtarkuse ja Jumala Sõna vahel tekib vastuolu, siis me usume seda, mida ütleb Jumala Sõna, mitte seda, mida ütleb inimese loogika või inimtarkus.

Ära lase ennast Jumala Sõna kaljult ära vedada.

Palvetame

Kallis Jumal, Sa oled meile andnud oma Sõna ja sa ütled, et see Sõna on kalju, mis kannab. Palun aita meid talletada Sinu Sõna oma südamesse, et võiksime püsiksime sellel kaljul ja ei laseks kellelgi ennast sellelt ära kanda. Palume seda Jeesuse nimel, Aamen.