Maakera on ümmargune. Seda on lihtne “tõestada”…

Posted by

Hea lugeja, täna ma tahan tuua sulle väga lihtsa näite, kuidas meid eksitatakse. Ning kui kerge on meil selle lõksu langeda.

Nõukogude ajal tehti Tallinfilmi poolt (1977) selline multikas, nagu “Kas maakera on ümmargune?” Seda on võimalik vaadata Jupiteris.

Näide 1: Kuidas sinu mõtlemist suunatakse kindlas suunas

See näide on on kohe multika pealkirjas: “Kas maakera on ümmargune”:

Kuigi pealkiri on esitatud küsimusena – ehk siis, sa otsekui neutraalselt uurid, et kas Maa ikkagi on ümmargune…

…Siis tegelikult on vastus juba pealkirja sisse ära kirjutatud: “Maakera”. Maakera on juba vaikimisi ümmargune. Sest kera on ümmargune, pallitaoline objekt. Igaüks teab seda.

Kui sa tõesti tahad neutraalselt uurida, kas MAA on ümmargune, siis sa tõstataksid küsimuse: “Kas MAA on ümmargune?” Siis see on arusaadav. Aga küsimus “Kas MAAKERA on ümmargune?” – sellega ei uurita midagi. Sellega tahetakse sulle mingi tõekspidamine ajudesse taguda.

Või milline see maakera (=kera) siis olema peaks? Mis variandid veel olla võiks? Pirnikujuline, ellipsikujuline, püramiid, kuubik?

Näide 2: Kuidas sinu mõtlemist suunatakse

See multifilm algab selliselt, et väike poiss istub oma kodus ja loeb õpikust:

“Maakera on ümmargune. Seda on lihtne tõestada: Kui hakkame minema ning läheme kogu aeg ühes suunas, siis jõuame lõpuks tagasi sinna, kust oma teekonda alustasime”

Näed, sa JUBA mõtled soovitud viisil. Sa juba mõtled nii, nagu soovitakse, et sa mõtleksid:

Kuidas?

Väga lihtne!

Sa mõtled nii:

Ehk siis… Sa mõtled nii:

Sa JUBA mõtled, et sa käid ümber MAAKERA… Ümber KERA… Ümber PALLI!

Ja tundub loogiline, et kui teed tiiru ümber palli, siis jõuad samasse punkti tagasi. Seda on ka lihtne tõestada – võtad palli ja vead näpuga tiiru ümber palli ja jõuadki alguspunkti tagasi. Ja siis sa mõtled: “Tõesti! Maakera ongi ümmargune!”

Vale!

Kuidas? Mis ma valesti tegin?

Vastus: Sa alustasid vale eeldusega! Sa alustasid sellega, mida sulle pealkirjas ette söödeti! Et Maa, millel me elame, on JUBA ümmargune!

Näide 3: Kuidas sulle “TÕESTATAKSE”

Vaata uuesti, mis poiss õpikust loeb:

“Maakera on ümmargune. Seda on lihtne tõestada: Kui hakkame minema ning läheme kogu aeg ühes suunas, siis jõuame lõpuks tagasi sinna, kust oma teekonda alustasime”

Mu küsimus on: Kas SEE tõestab ära? Kas see tõestab, et Maa on ümmargune?

Vastus: Ei tõesta! Aga sina loed “tõestust” ja oledki ära lollitatud. Mõtled, et “teadlased” on “tõestanud”, et Maa on ümmargune.

Aga vaata, las ma pakun sulle ka teise variandi. Oletame nüüd, et me päriselt tahame teada, kas Maa on lame või ümmargune!. Siis vaatame läbi ümmarguse Maa variandi (ülal). Ja siis vaatame läbi ka lameda Maa variandi.

Ja seega oma katses oletame, et Maa on lame, nagu pannkook. Ja oletame, et see poiss kõnnib Lameda Maa peal ringikujuliselt (nt idast läände)? Kas tal niimoodi oleks võimalik Maale tiir peale teha?

Oleks, eksole?!

Selle peale multika autorid muidugi ei tulnud – Et ka NII on võimalik Maale tiir peale teha.

[Märkus: Paned tähele – liikudes mööda punast joont ringikujuliselt, siis poiss liigub kogu aeg ida suunas. Ükskõik kus ta joonel asub, põhi jääb alati paremale, põhjapooluse suunas. Lõuna jääb alati vasakule, Antarktika suunas. Ida on liikumise suunas ning lääs seljataga.]

Või vaata videost, kuidas see on võimalik – kuidas nt lennuk saab teha tiiru ümber lameda Maa, lennates kogu aeg idasuunas. See video on sellest, kuidas päikeseenergial töötav lennuk lendas ümber maailma (mitte ümber maakera, vaid ümber maailma):

Ja vaata, kallis sõber. On KAKS eri viisi liikuda kogu aeg ühes suunas ning jõuda tagasi samasse punkti. Ja seepärast see väide, et liikudes kogu aeg ühes suunas jõuame tagasi alguspunkti – see EI TÕESTA, et Maa on ümmargune.

Aga kui sina seda ei näe, siis sind on ära lollitatud.

Sind on suunatud mõtlema nii, nagu tahetakse, et sa mõtleksid. Ehk siis, sa ei mõtle, kuidas on õige; vaid kuidas sind õpetati mõtlema.

PS. Lihtsalt sulle mõtlemiseks:

Sa oled kindlasti kuulnud, lugenud, vaadanud ümber maailma reisimise kohta. Küll reisitakse purjekaga ümber maailma, küll autodega, küll lennukitega…

Aga oled sa kunagi mõelnud, miks reisitakse ümber maailma ALATI IDA ja LÄÄNE suunas?

Miks mitte kunagi ei reisita ümber maailma põhja ja lõuna suunas? Kui Maa on ümmargune, siis kindlasti oleks huvilisi, kes teeksid ümbermaailmareisi ka üle põhja- ja lõunapooluse. Miks mitte?

Aga ei tehta!

Miks?

Kas pole põhjus selles, et ei saa minna lõunasse ja tulla põhja kaudu tagasi:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *