Öökull – Vabamüürlaste sümbol

Posted by

Öökulli keskaegne tõlgendus; Illuminaatide ja vabamüürluse sümbol

Hea lugeja, alljärgnev on kiire Google’i tõlge artiklist “The Owl, Symbol of the Freemasons” (maakeeli: “Öökull – Vabamüürlaste sümbol” (katoliiklikult veebilehelt Traditioninaction.org).

Loe, see on päris huvitav!

Aga enne seda üks kirjakoht ka Piiblist, Jesaja raamatust. See on koht, kus Jesaja prohveteerib Paabeli – kuningriikide ehte – kohta. Ja ütleb:

“Seda ei asustata enam iialgi ega elata seal põlvest põlve; ei löö sinna araablane telki üles ega puhka seal karjased karja!

Vaid seal lebavad kurjad vaimud ja nende kojad on täis öökulle; seal asuvad jaanalinnud ja karglevad sikujalgsed paharetid! Ta tornides uluvad kurjad vaimud ja lusthooneis šaakalid!” (Js 13:21-22)

Selle valguses… Loe allolevat – see on huvitav!

“Öökull – vabamüürlaste sümbol”

Marian T. Horvat, Ph.D.

Läksin koos sõbraga Los Angelese maakonna kallimas piirkonnas asuvale kinnisvaramüügile. See oli armas Hispaania stiilis kodu, mis oli maitsekalt kaunistatud paljude Euroopa suveniiride ja prantsuse kujukestega – mis oli meie huvipunkt. Üks maal aga murdis selle üldise harmoonia: suur tindijoonistus öökullist aukohal peamise elutoa kamina kohal.

Sarviline öökull keskaegsel maalil – mõisteti, kui midagi kurja.

“Noh, neile vist väga meeldisid öökullid, et nad selle siia panid,” kommenteeris mu sõber.

Ma vastasin: “Ma arvan, et see ei ole maitse küsimus; küsimus on truuduses usulisele veendumusele. Tõenäoliselt oli omanik vabamüürlane. Öökull on illuminaatide ja vabamüürlaste kauaaegne sümbol.”

Loomariigi sümboolika on midagi, mida keskaegne maailm mõistis, kuid mille tänapäeva inimene on kaotanud, jumaldades nn loodusteaduseid ja positiivseid fakte. Pärast Aadama algpattu säilitasid mõned loomad rohkem paradiislikke omadusi ja peegeldasid sünnipäraselt rohkem Jumala tõde, headust ja ilu.

Lõvi – õilsus, kotka kõrge silmapiir, sipelga visadus ja töökus, tuvi truudus ühele paarilisele – need olid head omadused, mis tegid looma/linnu imetlusväärseks.

Teised olendid aga esindasid pattu, mis oli maailma sisenenud. Sellised loomad – Konn – alati peidus ja maa külge kinnitatud; ämblik, kes koob oma põrgulikke püüniseid, et tabada teadmatuid ohvreid; nahkhiir – imeb magades loomade verd ja lendab ainult öösel, sest teda pimestab päevavalgus; ahv, kellel puudub tõsidus – teda peetakse halvimaks loomaks (turpissima bestia) – kes koos kahvlikeelse maoga sümboliseerib saatanat ennast.

Need loomad tuletasid maa peal elavale inimesele meelde kuradit, kes alati pimedas varitses ja ringi kondas, et meelitada inimest patusse ja hingesurma.

Paljudes keskaegsetes kirikutes leiduvad kivisse ja puitu nikerdatud – nii head kui halvad loomad – võivad tänapäeva inimesele vähe öelda. Kuid nad rääkisid palju neile inimestele, kes mõistsid nende loomade sümboolikat.

Öökulli keskaegne tõlgendus

Kuidas keskaegsed inimesed öökullist aru said? Nende jaoks sümboliseeris öökull leina ja kõledust – Sest see on lind, kes elab pimeduses. Seega esindab see patuseid, kes on loobunud valguses elamisest ja valinud patu pimeduse.

Keskaegsete inimeste jaoks esindas öökull ka juute, kes olid Jeesuse Kristuse hüljanud. Keskaegne bestiaar Physiologus Latinus rõhutab seda nycticoraxi aspekti, mida tõlgitakse, kui öine vares või öökull:

“See lind sümboliseerib juudi rahvast, kes hülgas meie Issanda ja Päästja. Kui Ta tuli neid päästma, ütlesid nad: “Meil ei ole kuningat, vaidkeiser” (Jh 19:15), “Aga mis puutub sellesse mehesse, siis me ei tea, kes Ta on” (Jh 9:29). Selles loos armastavad nad pimedust rohkem kui valgust.”

13. sajandi psalteri lindudele jutlustava Püha Franciscuse pildil on kujutatud oksal istuvat silmapaistvat öökulli, mida tavaliselt mõisteti juutide kujutisena – kes olid pöördumise eriliseks sihtmärgiks:

Püha Franciscus kuulutamas lindudele – Öökull esindab juute, kes vajavad pöördumist.

Kaasaegsele meelele võib olla segadusttekitav leida, et keskaegsetes bestiaarides võib linnul, kelle esmane esitus oli kuri, siiski olla teisejärguline tähendus, mis esindab Kristust või midagi head.

See tähelepanuväärne paindlikkus tulenes mõistmisest, et iga Jumala loodud olend võib esindada mõnda Tema aspekti, ehkki väikest. Ja omada omadust, mis peegeldab Kristust, kes sai inimeseks, et päästa maailm patust.

Seega, vaatamata esmastele negatiivsetele tähendustele, oli öökull ka keskaegsetes kloostrites üksinduse ja meditatsiooni märk. Sest oli teada, et lind jääb pikka aega samasse paika. Ta põgeneb valguse eest selles mõttes, et ta ei otsi inimliku kiituse au. Selles mõttes ilmub öökull aeg-ajalt palveis olevate erakute stseenides.

Illuminaatide ja vabamüürluse sümbol

Öökulli sümboolikal okultistlike ja salajaste teadmistega on pikk ajalugu. Kreeklaste ja roomlaste aegadest peale oli öökull – öö valitseja – deemonite asustatud allilma valvur. Öökull oli alati tarkuse ja õppimise jumalannade Minerva ja Athena õlal, mis sümboliseeris paganlike jumalate okultseid teadmisi.

Kuna Illumninati eeldab, et nad on planeedi targad valitsejad, säilitades ja edastades iidsete jumaluste, st kuradite salajasi teadmisi, siis sai öökull üheks nende sümboliks. Selle vilkuv suur silm esindab illuminaatide kõikenägevat silma, mis kunagi ei sulgu.

Kuna öökulli silmad ei näi liikuvat, liigutab ta kaela, et pöörata pea täielikult ümber, et näha. See on veel üks märk okultistlikest sektidest, mis oma initsiaatorite kaudu näevad sinna, kuhu tavalised inimesed ei saa.

Ja nagu öökull, kogunevad vabamüürlased salaja, kaugel päevavalgusest.

Vabamüürlased peavad öökulli ka reinkarnatsiooni sümboliks: Kuna see on öösel ärkvel, peavad nad seda hinge sümboliks, mis on surnud kehast lahkunud ja jääb öösse, oodates uuesti sisenemist teise kehasse, mida eostatakse.

Nende jaoks sümboliseerib öökull metempsühhoosi, mis on nende hingede reinkarnatsiooni teooria.

Nii omandab meie lasteaiajuttudest pärit vana öökull kurjakuulutavamat aspekti.

Need on mõned põhjused, miks ma ütlesin oma sõbrale, et tõenäoliselt oli selle meeldiva Hispaania stiilis maja omanik, mida me külastasime, vabamüürlane.

Öökullid erinevatest keskaegsetest käsikirjadest – sümboliseerides patuseid ja juute.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *