Kuidas see Kirja tunneb ilma õppimata?

Sõna-amps: “Kuidas see Kirja tunneb ilma õppimata?”

Posted by

Jh 7:14-15 ütleb: “Aga kui pühad juba olid poole peale jõudnud, läks Jeesus üles pühakotta ja õpetas. Siis juudid panid seda imeks ning ütlesid: “Kuidas see Kirja tunneb ilma õppimata?”

Miks nad imestasid?

Sest Jeesus ei olnud käinud nende juures Pühakirja õppimas. Lõppeks olid nemad variserid ja kirjatundjad. Meie mõistes, nagu professorid ja õppejõud ülikoolis, piibliteadlased jms. Kui sa tahtsid Pühakirjast paremini aru saada, siis pidid nende juures õppima.

Ja paljud ka õppisid nende juures – kirjatundjate juures. Ja õpiti juba väiksest peale – näiteks, nagu Paulus.

Aga Jeesus ei olnud nende juures õppinud. Ja nüüd Ta on pühakojas ja õpetab Jumala Sõna ning juudid imestavad: “Kuidas see Kirja tunneb ilma õppimata?”

Huvitav, eks? Kuidas Jeesus siis tundis Jumala Sõna… Ilma õppimata?

Aga kas Ta ikka oli ilma õppimata? Võib-olla Ta ikka õppis, aga mitte nendest kanalitest, mida juudid silmas pidasid. Selle kinnituseks on Jeesuse vastus juutidele:

“Minu õpetus ei ole Minu oma, vaid selle, kes Mind on läkitanud.” (s. 16)

Mida Jeesus sellega öelda tahab, on see, et Ta ei saanud seda õpetust mitte teistelt inimestelt, vaid otse Jumalalt – kes Ta läkitas maailma. Jeesus õppis Jumala Sõna Jumalalt endalt. Ja Jumalalt pärineb Tema tarkus, mille üle ka juudid imestasid.

Aga usklikud teevad sageli just risti vastupidi. Nad soovivad Jumala Sõna õppida, aga mitte otse Jumalalt, vaid teistelt inimestelt. Miks? Sest nii on lihtsam. Mõtle ise – kumb on lihtsam, kas lugeda Piiblit ja siis minna loodusesse (jõe, järve, mere äärde… Ja siis otsida ja hüüda Jumala poole, et mida Tema selle Sõnaga mõtleb…

…Või võtta mõni kristlik raamat ja lugeda sealt kohe vastus kätte? Kuulata mõni jutlus, vaadata mõni kristlik telesaade… Ja Bingo! Vastus käes.

Aga probleem on see, et sel viisil me ei õpi mitte Jumalalt endalt, vaid Jumala asjade kohta teistelt inimestelt.

Muidugi, ka teistelt inimestelt õppida ei ole vale. Sest Jumal on nii teinud, et me ka üksteiselt õpime. Selle, mis Jumal on andnud mulle, ma jagan ka teistega. Ja mis Jumal on andnud sulle, seda sina jagad ka minuga.

See on väga hea. Aga…

Halb on see, kui kogu meie vaimulik toit tuleb AINULT teistelt inimestelt ja MITTE MIDAGI otse Jumalalt. Sel juhul:

 1. Sina kas ainult võtad vastu, mida teised on saanud Jumalalt või…
 2. Sa annad ka teistele edasi seda, mida sa oled saanud AINULT inimeste kaudu.

Ja see pole hea. Miks? Sest, nagu Jeesus ütleb: “Mina olen Eluleib.” Ja kui sa saad seda Eluleiba otse Jumalalt, siis sa saad värsket toitu. Aga kui sa saad seda teistelt inimestelt, siis saad otsekui konservi. Mis on ka maitsev. Aga kas sa tahaksid elada AINULT konservide peal? Ma kahtlen.

Seepärast on meil äärmiselt vajalik võtta aega olla Jumala Sõna juures ning palvetada ja veeta ka palves aega koos Jumalaga. Sest sealt me saame OTSE Tema käest. Ja siis oleme ka meie, nagu Jeesus, kes tunneme Kirja… Niiöelda ilma kuskil ülikoolis õppimata.

Ning tunneme seda veel paremini. Sest Jumal ISE on meie õpetaja.

2 comments

 1. Tere Egon!
  Kirjutame siit Harjumaalt. Meil on väike osadusgrupp. Oleks tahtnud tulla Viljandisse, aga kui Jumal lubab, siis kevadel. Oleme leidnud Sinu kuulutuse tõemeelse olevat.
  Kas oleks võimalik messengeri kaudu tänasest koosolekust osa saada.
  Õnnistust soovides
  Mare ja Malle

  1. Vastus nüüd küll viibis, aga ei, mul ei olnud tol päeval teenistust. Ja mul ei ole tegelikult ka Messengeri, mille kaudu teenistust kuhugi edastada. Mul tegelikult sellel aastal enam teenistusi ei ole. Alustan uuesti jaanuaris 2024.

   Olge väga õnnistatud,
   Egon

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *